Świętokrzyski Portal Innowacji - Świętokrzyskie otoczenie biznesu podnosi kompetencje



Uczestnicy wizyty studyjnejW dniach 12-13 maja br. Koordynatorzy Konsorcjów na rzecz rozwoju inteligentnych specjalizacji województwa świętokrzyskiego, akredytowane regionalne Ośrodki Innowacji, świętokrzyskie uczelnie wyższe, Wojewódzki Urząd Pracy oraz przedstawiciele Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar wzięli udział w kolejnej wizycie studyjnej, tym razem do Rzeszowa, połączonej z prezentacjami i szkoleniami zorganizowanej przez Departament Rozwoju Regionalnego.

Podczas wizyty zapoznali się z przykładami innowacyjnych rozwiązań stosowanych w podkarpackich ośrodkach innowacji, w których z powodzeniem realizowany jest Proces Przedsiębiorczego Odkrywania, szukania perspektywicznych branż. Celem było również podniesienie kompetencji przedstawicieli IOB do projektowania innowacji w obszarach własnej działalności oraz nawiązanie nowych lub wzmocnienie istniejących partnerstw.

Pierwszego dnia w siedzibie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznym AEROPOLIS, odbył się warsztat: „Własność intelektualna”. Następnie uczestnicy zapoznali się z ofertą oraz infrastrukturą Podkarpackiego Centrum Innowacji, które skupia swoje działania na rozwijaniu innowacyjnych pomysłów młodych ludzi i poszerzaniu ich wiedzy na temat prototypowania i startup-ów.

Drugi dzień wizyty to spotkania w  laboratoriach Centrum Transferu Technologii Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz w Laboratorium Badawczym Aeropolis AERO-PRz, którego misją jest przekształcanie najnowszych odkryć naukowych w praktyczne rozwiązania dla przemysłu, o czym naocznie mogli przekonać się uczestnicy.

Wrażenie na uczestnikach zrobiły akredytowane centra badawcze, które były inspiracją dla GUM, współpraca z sektorem lotniczym, kwestie rozwoju branży obronnej. Ciekawym przykładem były rozwiązania wprowadzone na rynek w oparciu o badania naukowców z Politechniki Rzeszowskiej jak ten oparty o technologie RFID (Radio Frequency Identification), który docelowo ma na celu ograniczenie odpadów, dzięki wykorzystaniu  technologii umożliwiającej identyfikację i wymianę danych za pomocą fal radiowych i zaszyciu jej w ubraniach, co pozwoli na monitorowanie jej ilości, ale też bezprzewodową komunikację z akcesoriami AGD jak pralka czy żelazko.

Projekt Inteligentne Świętokrzyskie – współpraca na rzecz rozwoju regionalnych inteligentnych specjalizacji jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 1.5. Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.

Data dodania: czwartek, 15 maja 2025
 


copyrights @ 2010 - 2025
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy
Al. IX Wieków Kielc 3
25-516 Kielce
Tel.: +48 41 342-15-47